Dovolená na Max LOGO malé

15 klenotů Sardinie: Od vykopávek k zálivům

Sardinie je opravdová perla Středozemního moře, která skrývá mnoho známých i méně známých klenotů. Od tajemných vykopávek Nuraghů La Prisgiona, přes historické uličky Alghera až k divokým krajinám u kaňonu Gola di Gorropu. Přečtěte si náš článek, ve kterém vám představíme 15 míst, kde se spojuje nejen krása přírody, ale i bohatá historie a fascinující kultura tohoto středomořského ráje.

Alghero

Alghero leží na severozápadním pobřeží Sardinie a má bohatou histroii s katalánským vlivem. Díky jeho atmosféře se mu někdy říká „Barcelonetta“. Po dobytí Aragonci v roce 1354 sem přišli kolonisté z Barcelony, což vedlo k dvojjazyčnosti a zachování středověké katalánštiny.

Město upoutá svým historickým centrem, bílými domy a malebnými uličkami. Přestože je oblíbenou turistickou destinací, zachovalo si svou klidnou atmosféru a nabízí nádherné výhledy z bašt a věží. Mezi nejvýznamnější patří Bastione della Maddalena a Torre di San Giacomo. Centrum dále nabízí katedrálu v katalánském gotickém stylu a kostel San Michele.

Alghero je známé nejen mořem, ale i korály. Historie korálového lovu sahá do 14. století, kdy místní byli osvobozeni od daní z tohoto lovu. V Algheru se korály také zpracovávají, a jejich výrobky lze nalézt v Muzeu Korálu.

Místní gastronomie je známá langustami, zejména v katalánské přípravě. Alghero je také proslulé mysem Capo Caccia a vztahem k italské královské rodině s letní rezidencí, nyní luxusním hotelem Villa Las Tronas.

Město láká svými plážemi, např. Le Bombarde a Lido San Giovanni. Alghero má 40 000 obyvatel závislých hlavně na turistice.

Alghero
Alghero

Neptunovy jeskyně

Neptunovy jeskyně, v Itálii známé jako Grotte di Nettuno, se nachází na vápencovém útesu Capo Caccia nedaleko města Alghero. Tyto impozantní jeskyně patří mezi hlavní turistické atrakce ostrova a staly se místem zájmu vědců, historiků i filmařů.

Jeskyně tvoří rozlehlý krápníkový komplex rozprostírající se přes 4 kilometry pod zemí. Z bezpečnostních důvodů je však turistům přístupná jen část o délce několika set metrů. Navzdory této omezené části je zde spousta k obdivování – od majestátních krápníkových útvarů, přes osvětlené průchody a prostory v dramatickém světle, až po 120 metrů dlouhé slané jezero La Marmora. Toto jezero je jedním z největších slaných jezer v Evropě a poskytuje domov mnoha druhům ptáků.

Historie jeskyní je stejně fascinující jako jejich přirozená krása. Přestože oficiální záznamy datují objevení jeskyně rybářem v 18. století, věří se, že byly známy starověkým obyvatelům již dávno před tím. V jejich blízkosti lze nalézt další archeologická naleziště, včetně komplexu Porto Conte, kde byly objeveny prehistorické nástroje. To naznačuje, že tato oblast byla osídlena již v pravěku.

Pro návštěvníky, kteří chtějí jeskyně prozkoumat, existuje několik možností. V roce 1954 bylo vytesáno tzv. kozí schodiště o 654 schodech, známé jako Escala del Cabirol, vedoucí od parkoviště až k vchodu do jeskyně. Pro ty, kdo preferují mořskou cestu a chtějí si vychutnat krásy pobřeží, je možnost plavit se lodí z přístavu v Alghero.

Neptunova jeskyně
Neptunova jeskyně

Castelsardo

Castelsardo je malebná středověká vesnice na severozápadním pobřeží, která se tyčí na skalnatém mysu s výhledem na Středozemní moře. Historie tohoto místa vyniká díky dobře zachované architektuře, zejména díky impozantnímu hradu Costello de Doria (Castelsardo) z 12. století, který postavil rod Doriů z Janova. Hrad, původně nazýván Castel Genovese, byl později přejmenován na Castel Aragonese kvůli španělské nadvládě. Současný název získal v roce 1769.

Při procházce úzkými dlážděnými uličkami můžete objevovat bohatou historii a kulturní dědictví regionu. Středověké uličky nabízejí nejen úchvatné výhledy na moře a přístav, ale také na katedrálu San Antonio Abate s barevnou aragonskou zvonicí a kostel Santa Maria delle Grazie. V tomto kostele najdete jeden z nejstarších křížů na ostrově z 13. století, známý jako Černý Kristus. Během svatého týdne zde probíhají tradiční události, např. slavné procesí Lunissanti.

Město je hrdé na svou řemeslnou tradici, zejména na tkaní košíků a textilií. Výrobky z trpasličí palmy, korku, keramiky a korálu, spolu s místní gastronomií, hlavně mořskými plody, odrážejí kulturu regionu. Muzeum uměleckých řemesel je jedno z nejnavštěvovanějších a stojí za návštěvu stejně jako archeologická naleziště jako jsou nuraghe či skála Roccia dell’Elefante, která připomíná slona.

Castelsardo
Castelsardo

Tempio Pausania

Tempio Pausania je fascinující historické město v srdci oblasti Gallura na severovýchodě Sardinie, které se může pochlubit bohatou historií a kulturním dědictvím. Díky svým žulovým budovám a dlažbám, je označováno jako „město z kamene“ a je domovem pro přibližně 14 tisíc obyvatel. Leží na úpatí hory Limbara a obklopují ho impozantní skály, což vytváří kontrast s barvami středomořské krajiny.

První osídlení tohoto území sahá až do mladší doby kamené, to dokládají nástroje z pazourku a obsidiánu. Nurag Maiori patří mezi nejvýznamnější archeologická naleziště z nuragického období, které se datuje zhruba od roku 1800 př. n. l. Město je bohaté na náboženské stavby, z nichž nejvýznamnější je katedrála San Pietro Apostolo, postavená v 12. století z typické středověké žuly. Historické centrum města je ideálním místem pro procházky, na návštěvníky čekají architektonické skvosty z různých období od římských časů až po renesanci.

Tempio Pausania je také známé svými tradicemi a kulturními akcemi. Každoroční karneval Lu Carrasciali Timpiesu a svátek sv. Isidora jsou jen některé z nich. Místní kuchyně nabízí lahodné speciality, mezi kterými vyniká pečená chlebová polévka se sýrem pecorino a různé tradiční dezerty. Kromě kulturního bohatství je město také domovem Università di Sassari s fakultami farmacie, toxikologie a práva.

V blízkosti Tempio Pausania naleznete lázeňský komplex Rinaggiu, kde místní prameny nabízejí léčebné účinky již od římských dob. Město také vzdává hold svým padlým ve druhé světové válce v parku Parco delle Rimembranze, kde byl vysazen jeden jilm za každého padlého vojáka z Tempia.

Katedrála San Pietro Apostolo
Katedrála San Pietro Apostolo

Santa Teresa Gallura

Santa Teresa Gallura, často označovaná jako Lungone či Lungoni, leží na nejsevernějším cípu Sardinie s výhledem na Korsiku, od níž je oddělena Bonifáciovým průlivem. Historie města je spojena s obdobím Římanů, kdy region známý jako Longosardo sloužil jako klíčový obchodní přístav. Římané totiž těžili místní žulu pro své impozantní stavby v Římě.

V 19. století město založil král Viktorio Emanuele I., aby čelil pašeráctví. Uspořádání ulic města je pravoúhlé, což dalo městu jeho typickou tvář, a najdeme ho i v jiných sardinských městech jako Carloforte a La Maddalena.

Dominantou přístavu je středověká věž Torre di Longosardo z 16. století, postavená na přání španělského krále Filipa II. Věž nabízí výhledy směrem k Bonifáciově úžině a na ostrůvky Municca. V letních měsících se stává centrem kulturních akcí, včetně vinného festivalu.

Pláž Rena Bianca oslovuje návštěvníky svým bílým pískem. Město se pyšní vynikajícími restauracemi s italskou a místní kuchyní. V okolí Santa Teresy najdete archeologické památky, jako je naleziště Lu Brandali s nuragskou vesnicí. Capo Testa s divokou krajinou je rovněž oblíbenou destinací.

Každoročně v létě probíhá v městě jazzový festival Musica sulle Bocche, který přitahuje milovníky hudby. Santa Teresa kombinuje historii, kulturu a přírodní krásy Středozemního moře.

Santa Teresa Gallura
Santa Teresa Gallura

Souostroví La Maddalena

La Maddalena je malebné souostroví v Tyrhénském moři, jen několik kilometrů od severního pobřeží Sardinie. Toto souostroví se skládá ze sedmi hlavních ostrovů: La Maddalena, Caprera, Spargi, Santo Stefano, Budelli, Santa Maria a Razzoli, doplněných mnoha menšími ostrůvky. Jde o chráněný národní park Arcipelago di La Maddalena, kde harmonicky splynuly moře a pevnina. Tento park je někdy nazýván evropskými Maledivami nebo Karibikem díky svým azurovým a tyrkysovým odstínům moře, křišťálově čistým vodám, sněhově bílým písečným plážím a rozmanitému podmořskému světu.

La Maddalena, největší a jediný trvale obydlený ostrov souostroví, je snadno dostupný trajektem z přístavů Palau a Santa Teresa di Gallura. Ostrov je oblíbenou turistickou destinací s nádhernými plážemi jako například Bassa Trinita, Testa del Polpo, Spiaggia di Tegge nebo Spiaggia di Monte di Rena. Jeho stejnojmenné hlavní město přitahuje návštěvníky svou architekturou, kulturou a historií, mezi nimiž vyniká diecézní muzeum v kostele Santa Maria Maddalena.

Caprera, propojený mostem s La Maddalenou, je dalším významným ostrovem. Je známý nejen svými nádhernými plážemi, jako jsou Cala Coticcio a Cala Brigantina, ale i domovem a muzeem italského národního hrdiny Giuseppe Garibaldiho. Dalším skvostem souostroví je ostrov Budelli s jeho známou Spiaggia Rosa (Růžová pláž). Její unikátní růžový odstín je dán drobnými částicemi korálů a mušlí. Avšak od roku 1994 je vstup na tuto pláž zakázán s cílem chránit zdejší ekosystém. K dalším pokladům souostroví patří Spargi s oblíbenými plážemi jako Cala Corsara, a Santo Stefano s ideálními plážemi pro rodiny a opuštěnou vojenskou základnou.

Celkově Maddalenské souostroví nabízí kombinaci úchvatné přírody, historie a kultury, čímž se stává ideální destinací pro ty, kdo hledají dobrodružství, relaxaci a kouzlo Středomoří.

Ostrov La Maddalena
Ostrov La Maddalena

Porto Cervo

Porto Cervo, na severovýchodě Sardinie v oblasti Gallura, je symbolem luxusního cestovního ruchu a klenotem architektury uprostřed přírodní krásy. Toto srdce Smaragdového Pobřeží je známé svým přírodním přístavem, jehož tvar připomíná jelena, což v italštině vedlo k názvu „Porto Cervo“ – jelení přístav.

Bylo založeno v 60. letech 20. století, kdy princ Karim Aga Khan IV, fascinován nádherným pobřežím, zakoupil pozemky v Galluře s vizí vytvořit elitní turistickou destinaci. Při realizaci tohoto projektu se spojil s renomovanými architekty té doby, mezi nimiž byli Jacques Couelle, Luigi Vietti, Harrods a Michele Busiri Vici. Vzniklo město, jež kombinuje tradiční sardinskou architekturu s moderními prvky, a to včetně impozantního kostela Stella Maris.

V 80. letech začala výstavba nového turistického přístavu, nyní jednoho z nejmodernějších ve Středomoří s kapacitou až 700 lodí. V blízkosti se nachází Costa Smeralda Yacht Club, kde návštěvníci mohou obdivovat luxusní jachty celebrit z celého světa. Procházka městem odhaluje úchvatné pohledy na křivolaké uličky s barevnými balkony, význačné butiky a gastronomické skvosty.

Oblast je rovněž proslulá svými nádhernými plážemi, jako jsou Grande Pevero, Piccolo Pevero, Romazzino, Principe a Cala Granu. Tyto pláže lákají turisty svými jemnými bílými písky a azurovými vodami, ideálními pro rodiny s dětmi.

Celkově Porto Cervo představuje kombinaci přírodního ráje, architektonického dědictví a luxusu, díky čemuž patří mezi nejvyhledávanější letoviska ve Středomoří.

Porto Cervo
Porto Cervo

Arzachena

Arzachena, městečko v severovýchodní části ostrova Sardinie v oblasti Gallura, představuje luxus spojený s historickým bohatstvím. Co kdysi byla malá osada s několika domy kolem kostela Svaté Marie, dnes symbolizuje eleganci a kulturu. Nachází se přibližně 25 kilometrů od Olbie a v jejím okolí se nachází fascinující Smaragdové pobřeží – Costa Smeralda.

Oblast je proslulá svými idylickými plážemi, kde si můžete užít během dne relax a večer navštívit luxusní bary a restaurace. Ale Arzachena není jen o moři a glamouru. Skrývá v sobě archeologické bohatství, které patří k nejzajímavějším v Itálii. V historickém centru města dominuje „skála ve tvaru houby“ – monti incappiddhatu. V okolí lze objevit nekropoli Di Li Muri, nuráge Albucciu a další historické památky. Tyto archeologické perly, včetně obřích hrobů, svědčí o bohaté historii regionu.

Nedaleko se nachází Porto Cervo, město vkomponované do krajiny, známé dnes jako letní sídlo luxusních jachet a celebrit. Arzachena však není pouze centrem luxusu, ale také regionem bohaté kultury a gastronomie. Můžete zde ochutnat tradiční gallurské speciality, jako jsou polévka, ravioli s ricottou nebo sladkost „seadas“.

Arzachena prošla za posledních pár desetiletí výrazným rozvojem. Od 70. let 20. století, s nástupem fenoménu Smaragdového pobřeží, oblast ekonomicky a demograficky rostla díky cestovnímu ruchu, námořnímu rozvoji, těžbě žuly a světoznámému vinařství.

Arzachena — Monti Incappiddhatu
Arzachena — Monti Incappiddhatu

Vykopávky Nuraghů La Prisgiona

La Prisgiona se nachází na vrcholku oblasti Capichera a je významným památníkem nuraghické kultury na Sardinii. Tento komplex nabízí impozantní výhled na široké okolí. Od 14. století př. n. l. do začátku 8. století př. n. l. zde stály chaty a různé struktury z doby bronzové. Po několika stoletích měl komplex krátká období osídlení i v časech římského císařství.

Jeho hlavní atrakcí je centrální věž vysoká 6 metrů. Má složitou konstrukci s přilehlými věžemi a impozantním bastionem (výstupková obranná struktura). Uvnitř hlavní věže naleznete točité schodiště vedoucí do horní komory s falešnou kopulí a třemi nikami ve tvaru kříže, sloužícími pravděpodobně každodennímu životu. Nedaleko věže najdete prostorné nádvoří s místem zvaným Capanna delle Riunioni, kde se nejspíš scházely významné postavy komunity a kde se konaly rituální obřady.

Po celém komplexu vedou dlážděné cesty k chatám s různými funkcemi, například k výrobě, vaření nebo restaurování keramiky. Významná je také 7 metrů hluboká kamenná studna, v níž byly nalezeny zdobené džbány a další artefakty, jež nám poskytují náhled do nuraghické kultury.

La Prisgiona nabízí nejen cenné informace o historii a kultuře Sardinie, ale také možnost ponořit se do světa a příběhů starověkých obyvatel. Prozkoumat tento archeologický komplex znamená vstoupit do stop dávných civilizací a poznat pokročilost a řemeslné dovednosti nuraghického lidu.

La Prisgiona vykopávky Nuraghů
La Prisgiona vykopávky Nuraghů

Olbia

Olbia, někdy nazývaná sardinsky Terranoa či galursky Tarranoa, je bývalým krajským městem na severu Sardinie v regionu Gallura. Dnes s více než 60 tisíci obyvateli je druhým největším městem provincie Sassari. Má rušný přístav a mezinárodní letiště, sloužící jako hlavní dopravní uzel spojující Sardinii s Apeninským poloostrovem. Je také bránou do turistické destinace Costa Smeralda, známého jako Smaragdové pobřeží.

Historie Olbie sahá do doby Řeků, kteří ji pravděpodobně založili a pojmenovali „Olbía“ – „štěstí“. V historii nesla různá jména, ve středověku jako Cività a před druhou světovou válkou jako Terranova Pausania. V městě je bohatá historie viditelná především díky archeologickým nálezům.

Architektonickou perlou je románská bazilika San Simplicio z 11. a 12. století, považovaná za nejvýznamnější náboženskou stavbu na Sardinii. Kromě ní můžete vidět ruiny kartágského opevnění, starořímské fórum, gotický kostel San Paolo, Národní archeologické muzeum a hrad Pedres.

Okolí Olbie nabízí výhled na záliv s ostrovem Tavolara a nádherné zátoky s tyrkysovým mořem. Na jihu se nacházejí pláže Lido del Sole a Le Saline. Olbia je také známá svými mořskými plody, zejména mušlemi, doplněnými místním vínem Vermentino di Gallura.

Celkově kombinuje Olbia bohatou historii s úchvatným přírodním prostředím, čímž přitahuje návštěvníky toužící prozkoumat Sardinii.

Olbia
Olbia

Záliv Orosei

Záliv Orosei na severovýchodě Sardinie patří mezi nejkrásnější a nejneobyčejnější kouty ostrova. Toto úžasné místo, které je součástí Národního parku Genneargentu nedaleko pohoří Nuoro, je díky své divoké a nezkrocené krajině chráněno před masovým turismem. Strmé vápencové skály pohoří Supramonte lemují záliv a činí některé oblasti těžko přístupnými. Avšak právě tato divoká krása přitahuje milovníky přírody a dobrodruhy.

V zálivu Orosei můžete obdivovat průzračné moře, vápencové skály a úchvatné zátoky, jako jsou Cala Luna, Cala Mariolu a Cala Goloritzè. Tato místa působí téměř magicky: jiskřivý bělostný písek, křišťálově čistá voda, jeskyně, fjordy a mramorové oblázky tvoří malebnou scénu, ve které se můžete cítit jako v ráji.

Cala Goloritzè je považována za jednu z nejkrásnějších zátok v Evropě. Její jasně bílý písek a majestátní skalní útvary, zejména 100 metrů vysoký Punta Caroddi, ji činí skutečným klenotem. V blízkosti Cala Luna najdete úchvatné jeskyně, které lze prozkoumávat potápěním a šnorchlováním, zatímco kvetoucí oleandry dotvářejí malebnou scenérii. Cala Mariolu s kombinací jasně bílého písku a tyrkysové vody je pak doslova snem každého turisty.

Kromě těchto známých zátok v zálivu objevíte také další perly, například Cala Sisine či pláž Cala Osalla, která je oblíbená mezi šnorchlisty a potápěči. Dalším významným místem je jeskyně Grotta del Bue Marino, kde kdysi tuleň mořský přiváděl na svět svá mláďata a kde dnes můžete obdivovat nádherné stalaktity a stalagmity.

Záliv Orosei - Cala Mariolu
Záliv Orosei - Cala Mariolu

Kaňon Gola di Gorropu

Kaňon Gola Su Gorropu, známý také jako Gola di Gorropu, je největší a nejhlubší soutěskou v Itálii a podle některých měření dokonce v celé Evropě. Nachází se v srdci Sardinie, mezi oblastmi Barbagia a Ogliastra, v pohoří Supramonte. Erozí říčky Rio Flumineddu vznikla tato impozantní propast s vápencovými stěnami, které v nejhlubším místě dosahují výšky až 500 metrů. Zatímco některá místa jsou široká jen čtyři metry, jiná se rozšiřují do několika desítek metrů.

Kaňon je nejen geologickým fenoménem, ale i domovem bohaté biodiverzity, včetně endemických rostlinných a živočišných druhů. Oblast Supramonte, ve které se soutěska nachází, nabízí nádhernou krajinu s jalovci, tisíciletými tisy, lesy dubů cesmínovitých a mnoha dalšími středomořskými druhy, například olivovníky a vřesy. Milovníci historie zde mohou objevit prehistorické nuragské vesnice, věže a takzvané „Hroby obrů“, které jsou neodmyslitelnou součástí krajiny.

Pro ty, kteří chtějí tento přírodní skvost navštívit, jsou k dispozici dvě hlavní turistické trasy. První trasa, startující od průsmyku Genna e’Silana, má délku 4,6 kilometrů s převýšením 700 metrů a po cestě nabízí úchvatné výhledy na hornatou krajinu. Druhá, delší trasa měří 6,7 kilometrů a začíná u mostu Sa Barva. Oba výlety mohou být náročné, proto je doporučeno mít s sebou kvalitní turistické boty, dostatek vody a v ideálním případě doprovod zkušeného průvodce.

Gola di Gorropu je skutečným klenotem, kde se příroda a historie spojují, a poskytuje návštěvníkům nezapomenutelný zážitek v srdci divoké a neporušené přírody Sardinie.

Kaňon Gola di Gorropu
Kaňon Gola di Gorropu

Villasimius

Villasimius, perla jihovýchodního pobřeží Sardinie, patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace. Tato obec leží asi 35 kilometrů od Cagliari a má bohatou historii. Už za časů Aragonců a Španělů bylo území Villasimius napadeno piráty. Původně nazývané Carbonara se stalo obcí v roce 1838. Ekonomika města se dlouho opírala o pastevectví a zemědělství, ale koncem 20. století se turistika stala jeho hlavním zdrojem příjmů.

Průzračné vody, bělostné pláže a žulová skaliska s malebnými zátokami vytvářejí nezapomenutelnou krajinu. Ve Villasimiu najdete některé z nejkrásnějších pláží Sardinie, včetně Spiaggia di Porto Giunco a Spiaggia di Villasimius, s vynikajícími vybaveními pro turisty.

Západní část mysu Carbonara představuje přístav s romantickými zátočinami. Na východě je pláž Porto Giunco s lagunou Notteri, domovem růžových plameňáků a dalších ptáků. Z vrcholu mysu s historickou strážní věží je nádherný výhled na okolní krajinu.

Můžete se potápět v chráněném mořském území Capo Carbonara a obdivovat podmořský svět. Pro milovníky historie Villasimius skrývá archeologické památky z doby Fénicko-Punských válek a římské éry. Archeologické muzeum je bohaté na nálezy a každoroční oslavy Festa del Naufrago připomínají historii oblasti.

Porto Giunco
Porto Giunco

Cagliari

Cagliari, hlavní město metropolitní oblasti Sardinie s téměř půl milionem obyvatel, je bránou k ostrovu a oblíbenou destinací pro lodě Středozemního moře. Historickým centrem je čtvrť Castello, kde můžete obdivovat hradby, domy, noční život, královský palác, radnici a goticko-románskou katedrálu Panny Marie z roku 1255. Schodiště spojuje Castello s mladší částí města, s památkami jako klášter Svatého Dominika, kostel Svatého Saturnina a bazilika Panny Marie v Bonarii.

Marina, přístavní čtvrť, je proslulá stavbami na Via Roma a je domovem rybářů a obchodníků, což ji činí symbolem multietnického města. Ve čtvrti Stampace se konají oslavy sv. Efisia. Cagliari také hostí římský amfiteátr, nejvýznamnější římskou stavbu na Sardinii, a botanickou zahradu. Nesmíme zapomenout na historické krypty, park Molentargius-Saline a pláž Poetto.

V centru města stojí monumentální Bastione Saint Remy postavená v letech 1896-1902 s výhledem na město. Čtvrť Villanova skrývá kostel San Saturnino z 5.-6. století a kostel sv. Augustina v renesančním stylu.

Féničané založili Cagliari ve 8. století př. n. l. Město následně prošlo rušnou historií pod vládou Kartága, Říma, Byzance a obchodních mocností jako Pisa a Janov. Dnes je město oblíbeným turistickým cílem s kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro gurmány nabízí tradiční pokrmy jako špagety s artyčoky a rybí polévku.

Cagliari
Cagliari

Pula

Pula, turistická perla na jihozápadním pobřeží Sardinie, představuje ideální destinaci pro všechny, kdo hledají kombinaci bohaté historie, krásné přírody a moderních zábavních možností. Leží jen 35 kilometrů od hlavního města Cagliari a počet jejích obyvatel přesahuje sedm tisíc.

Díky své poloze Pula láká milovníky moře. Krystalické moře se zlatavým pískem, které omývá pláž Nora, vytváří nezapomenutelný pohled, obzvláště při západu slunce. Sportovní nadšenci mohou vyzkoušet kite surfing na pláži de Su Guventeddu, windsurfing či paragliding na pláži u Santa Margherita. Klidnější povahy si mohou zahrát golf na hřišti Is Molas, jednom z nejlepších v regionu.

Městská historie je nejvíce patrná v archeologickém parku Nora, kde návštěvníci mohou objevovat pozůstatky z doby Féničanů z 8. století př. n. l., punských a římských chrámů, fóra či amfiteátru. Pula rovněž hostí řadu kulturních událostí, mezi něž patří Festival noci básníků v římském amfiteátru.

Kromě historických památek Pula fascinuje svou nádhernou přírodou. Návštěvníci mohou procházet zalesněnými stezkami vedoucími k impozantním skalním útvarům, vodním tokům a dokonce k památkám dávných civilizací. Lesní oblasti, jako jsou Is Cannoneris a Pixinamanna, ukazují úchvatnou rozmanitost flóry a fauny, včetně vzácných rostlin a divoce žijících jelenů a daňků.

Pula — Starobylá španělská věž Coltellazzo
Pula — Starobylá španělská věž Coltellazzo

Můžete si také přečíst

Side je oblíbené turecké letovisko na pobřeží Středozemního moře, ideální pro dovolenou plnou relaxace a objevování. Nabízí nádherné pláže, moderní …

Italský ostrov Sardinie je druhý největší středomořský ostrov. Nachází se jižně od Korsiky a je dlouhý 267 kilometrů a v …