Chorvatsko
Chorvatsko najdeme na západním Balkáně, na rozhraní střední a jižní Evropy. Díky své dostupnosti je jedním z nejoblíbenějších cílů pro letní dovolenou. Pobřeží dlouhé přes 6 tisíc kilometrů tvoří 5 hlavních turistických oblastí – Istrie, Kvarner, Severní Dalmácie, Střední Dalmácie a Jižní Dalmácie. Chorvatsko turisty láká především na svoji dostupnost a rozmanitost. Na své si přijdou ti, kteří mají rádi dovolenou plnou odpočinku, sportovní nadšenci, milovníci přírody i historie, rodiny s dětmi, ale i pro ti, kteří preferují dovolenou plnou zábavy a nočního života.
Pobřeží a pláže
Chorvatsko se pyšní nádherně čistým a průzračným mořem. Každý rok je pro svoji čistotu a kvalitu prostředí více jak stovka chorvatských pláží oceněna Modrou vlajkou. Rozmanité pobřeží se skládá z mnoha ostrovů, útesů a zátok ukrývající oblázkové, kamenité, ale i písčité pláže. Oblázkové a písčité pláže většinou mají pozvolný vstup do vody, což ocení hlavně rodiny s dětmi a neplavci. Před sluníčkem se můžeme schovat pod borovicemi, které lemují mnoho chorvatských pláží. Na plážích také obvykle najdete sociální zařízení, zábavní prvky pro děti, sportovní aktivity, restaurace a café bary.
Populární pláž Zlatni Rat na ostrově Brač
Kdy vyrazit na dovolenou k moři
Nejlepší období pro dovolenou v Chorvatsku je od poloviny června do konce srpna. V září se již zkracuje doba slunečního svitu a počasí může být o něco chladnější. V jižních částech Chorvatska, od Makarské níž, je možné se koupat už na začátku června a někdy nám to počasí umožní i v květnu. Červen a září jsou vhodné zejména pro ty, kteří nemají rádi přeplněné pláže, protože v tomto období je v Chorvatsku méně turistů.
Hlavní sezóna: červenec a srpen
Vedlejší sezóna: květen, červen a září
Sport a zábava
Pokud dáváme přednost spíše aktivní dovolené, můžeme využít široké nabídky sportovních aktivit mezi které patří různé sportovní a adrenalinové sporty, turistika, jízda na kole, tenis nebo plážový volejbal. Například můžeme vyzkoušet rafting na řece Cetině, horolezectví na Paklenici, zahrát si tenis v Poreči nebo Umagu, zaplachtit si na Kornatech, vyzkoušet windsurfing na ostrově Krk, udělat si výlet na kole po ostrově Mljet nebo výšlap na horských masivech Severního Velebitu, Učky a Biokova. Milovníci nočního života si v Chorvatsku také přijdou na své. Legendární je pláž Zrće na ostrově Pag. Díky místním klubům a nekonečným mejdanům se pláži Zrće říká chorvatská Ibiza. Dále se můžeme za nočním životem vydat na městskou pláž v Poreči, pláž Bavčice ve Splitu, do přístavu na Hvaru nebo na pláž Pudarica na ostrově Rab, která je přes den oblíbená pro rodiny s dětmi a s příchodem noci se z ní stává skvělé místo pro párty.
Historická města
Na území Chorvatska převažují města antického a benátského původu. Mezi nejkrásnější města, která určitě stojí za vidění, patří Split, Dubrovník, Poreč, Zadar, Rab, Opatija, Šibenik, Hvar, Rovinj a Pula.
Katedrála svaté Anastázie v Zadaru
Příroda
Na Chorvatsku je kouzelné, že na vzdálenosti pouhých sta kilometrů najdete moře, ostrovy, lesnaté hory, kras i úrodné krajiny. Chorvatsko má 8 národních parků. Národní parky Risnjak, Paklenica, Severní Velebit a Plitvická jezera se nachází v horské oblasti a Kornati, Mljet, Brijinia a Krka najdete v pobřežní oblasti. Kromě národních parků se na Velebitu a v oblasti Kopački rit nachází přírodní rezervace s cenným přírodním bohatstvím. Za návštěvu také rozhodně stojí Brijuni, Limski kanal, Elafiti a Treno.
Vodopády v NP Krka
Dovolená s dětmi
Chorvatsko je pro dovolenou s dětmi skvělou volbou. Nachází se poměrné blízko, nemusíte s dětmi cestovat desítky hodin, a navíc máme na výběr mnoho letovisek, které jsou jako stvořená pro rodinnou dovolenou.
Rozdělení Chorvatského pobřeží
Istrie – zapadoistrijské přímoří začíná na hranicích se Slovinskem a končí na jihu poloostrova Istrie u mysu Kamenjak. Patří sem např. Novigrad, Umag, Poreč, Vrsar, Pula.
Kvarnerský záliv – se nachází v severovýchodní části Jadranu mezi Istrií a chorvatským pobřežím, konkrétně od Opatije po město Novi Vinodolski. Patří sem např. Crikvenica, Novi Vinodolski, Rijeka, ostrovy Cres, Krk, Lošinj, Pag a Rab.
Severní Dalmácie – rozkládá se mezi Karlobagem a mysem Zečevo. Patří sem např. Šibenik, Zadar, Biograd na moru, Primošten.
Střední Dalmácie – začíná severozápadně letoviskem Rogoznica končí na jihovýchodě přístavem Ploče. Patří sem např. Trogir, Split, Makarska, ostrov Hvar, ostrov Brač.
Jižní Dalmácie – rozkládá se od úrodné delty řeky Neretva až po oblast Dubrovačka na jihu Dubrovníku. Patří sem např. Dubrovník, Klek, poloostrov Pelješac, ostrov Korčula.
Další informace
Hlavní město: Záhřeb
Měna: Kuna (HRK)
Jazyk: chorvatština
Časový posun: stejný čas jako v ČR
Vstupní formality: země je členem EU, jako doklad stačí občanský průkaz. Při pobytu delším než 3 měsíce je nutné se ohlásit na příslušném krajském policejním ředitelství nebo policejní stanici.
Očkování: není vyžadováno.
Důležitá telefonní čísla: Integrovaný záchranný systém – hasiči, policie, záchranná služba: 112
Mezinárodní předvolba: +385
Velvyslanectví České republiky v Záhřebu
Radnička cesta 47/VI 10 000 Zagreb
E-mail: zagreb@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/zahreb
Telefon: +385 1 617 7246, +385 1 617 6894, +385 1 619 2105, +385 1 619 211
Zajímavé články o Chorvatsku
Objevte kouzlo Makarské riviéry
Makarská riviéra je dlouhá přibližně 60 kilometrů a je jednou z nejkrásnějších oblastí Chorvatska. Tento úsek pobřeží leží pod pohořím …