Dovolená na Max LOGO malé

Nesebar

Jestliže máte v plánu vyrazit na dovolenou do Bulharska, rozhodně stojí za to udělat si výlet do města Nesebar, které je označováno jako starobylá perla Černého moře. Nesebar leží na jižním pobřeží Černého moře, přibližně třicet kilometrů severně od Burgasu a najdeme ho na skalnatém poloostrově, který volně navazuje na Slunečné pobřeží. 

Město bylo založeno již na přelomu 6. a 5. století před našim letopočtem na místě thrácké osady a původně se jmenovalo Menabria podle thráckého krále Menase. Poté bylo město využíváno Řeky a Římany jako přístav, ale svého vrcholu dosáhlo až v době Byzantské říše, kdy se stalo důležitým obchodním centrem. Po pádu Byzance se město dostalo pod tureckou nadvládu a tepve v 19. století se stalo součástí Bulharska. Název Nesebar (čteme nesebr) se začal oficiálně používat až v roce 1934. Od roku 1983 je Nesebar součástí světového dědictví UNESCO.

Pohled na starý Nesebar

Šíje spojující Staré a Nové město s dřeveným větrným mlýnem

Dnes je město rozděleno na dvě části, Staré město a Nové město. Historické staré město se nachází na poloostrově, které je s pevninou spojen úzkou šíjí. U vstupu do Starého města nás přivítá vysoká socha sv. Nicholase a malebný dřevěný mlyn. Samotné město je tvořeno spletí úzkých uliček tvořených typickými patrovými domy s kamennými přízemky a dřevěnými posunutými patry. Tyto domy byly postaveny v 19. století,  v době bulharského národního obrození. Atmosféru města dotváří kostely, které se dochovaly především z období byzantské říše. Říká se, že Nesebar je město s největším počtem kostelů na jednoho obyvatele. Z původních přibližně čtyřiceti kostelů se jich dochovalo jedenáct.

Památky

Národopisné muzeum

Národopisné muzeum s expozicí Starý Nesebar najdeme v nejlépe zachovalém domě z obodbí bulharského národního obrození.

Hradby

Pevnostní zeď starého Nesebaru pochází z 5. až 7. století. Do dnešní doby se zachovala jen část kamenných hradeb s hlavní městskou vstupní branou a sousední pětibokou věží. I když z hradeb nezbylo mnoho, staly se jedním ze symbolů města. 

Zachovalá část pevnostní zdi starého Nesebaru.

Nesebarské hradby

Kostel sv. Sofie

Mezi nejpůsobivější dominanty města patří kostel sv. Sofie nebo také Staré biskupství. Tuto 25 metrů dlouhou a 22 metrů širokou sakrální zříceninu najdeme v samotném centru starobylého města. Kostel zdobí kolonády a arkády vybudované z kamenných bloků a cihel a podlaha tvořená z mozaiky z malých barevných kamínků. V minulosti se jednalo o nejvýznamnější církevní místo Nesebaru. Dnes jeho pozůstatky kromě torza chrámu tvoří malé náměstí s kavárnami a obchody se suvenýry.

Jedna z nejpůsobivějších dominant Nesebaru kostel sv. Sofie

Kostel sv. Sofie

Kostel sv. Jana Křtitele

Tento kamenný kostel z 11. století patří k nejlépe zachovaným kostelům v celém Nessebaru. Je typický svou křížovou kopulí. Uvnitř se dochovaly fresky ze 13. století. Také tu sídlí malé archeologické muzeum.

Nejlépe zachovalý kostel v Nessebaru

Kostel sv. Jana Křtitele 

Kostel sv. Štěpána

Kostel sv. Štěpána neboli Nový Metropolitní kostel stojí v blízkosti přístavu. Pochází z 10. století a jeho největším lákadlem je výzdoba interiéru , kterou tvoří nástěnné malby představující scény ze života Panny Marie.

Kostel sv. Štěpána

Kostel sv. Štěpána 

Kostel Všemohoucího

Kostel Všemohoucího nebo také kostel Krista Pantokratora najdeme v centru starého města. Byl postaven na přelomu 13. a 14. století. V současnosti je vstup do kostela zpoplatněn a můžeme si zde prohlédnout výstavu fotografií nesoucí název ,,Nesebar a zátoka na starých mapách”. K vidění jsou také historické, kontinentální, silníční nebo obchodní mapy z období od 4. do 19. století.

Kostel Všemohoucího neboliKrista Pantokratora

Kostel Všemohoucího neboli kostel Krista Pantokratora

Kostel sv. Paraskevy

Tento bohatě zdobený malý kostel byl postaven na přelomu 13. a 14. století z tesaného kamene a cihel v řadách.  Zrekonstruovaný interiér kostela dnes slouží jako muzeum se stálou expozicí nazvanou ,,Nástěnné malby ze ztracených nesebarských kostelů.”

Kostel sv. Paraskevy

Kostel sv. Paraskevy 

Kostel sv. Jana Aliturgetose

Kostel pocházející ze 14. století stojí na vrcholu dlouhého schodiště, které vede od moře a rybářského přístavu do starého města. Tato trojlodní stavba zaujme zejména svoji bohatě zdobenou fasádou.

Kostel sv. Jana Aliturgetose

Kostel sv. Jana Aliturgetose

Nejlepší doba pro návštěvu Nesebaru

Jak jsme psali na začátku Nesebar je perlou Černého moře a to dokazuje i počet návštěvníků tohoto města. Velký počet turistů láká i místní obchodníky, a proto zde kromě historických budov narazíme na mnoho stánků prodávající vyjma místních suvenýrů různé cetky a nekvalitní oblečení. Pokud  se budeme chtít tržnicovému blázinci vyhnout, je lepší přijet do Nesebaru brzy ráno nebo až večer. Nejlepší volbou pro návštěvu je začátek nebo konec sezóny, kdy zde je i méně turistů.

Můžete si také přečíst

Side je oblíbené turecké letovisko na pobřeží Středozemního moře, ideální pro dovolenou plnou relaxace a objevování. Nabízí nádherné pláže, moderní …

Sardinie je opravdová perla Středozemního moře, která skrývá mnoho známých i méně známých klenotů. Od tajemných vykopávek Nuraghů La Prisgiona, …